Biteral Antibiyotik Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Biteral Antibiyotik Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Biteral Antibiyotik, Etken maddesi Ornidazol olan biteral antibiyotik, vücutta bulunan parazitler ile savaşmakta ve bakteri ile parazitler sebebi ile meydana gelen enfeksiyonların tedavi edilmesini sağlayan oldukça güçlü bir antibiyotik çeşididir. Biteral antibiyotik cerrahi müdahalenin ardından meydana gelen yara iltihaplanmaları, kadınların üreme organları ile alakalı olan iltihaplanmalar, karnın iç kısmında oluşan karın zarı iltihaplanması ve benzeri iltihaplanmalar, karaciğerde, böbrekte, dalakta ve benzeri bazı iç organlarında meydana gelen iltihaplanmalar, crohn hastalığı ve benzeri ince bağırsak ile alakalı olan iltihaplanmalar, septisemi, menenjit, vajina bölgesinde kaşıntı ile gelen kirli akıntının olması ve prostat iltihabı gibi kişinin üreme sistemi ile boşaltım sistemi ile ilgili iltihaplanma rahatsızlıklarını tedavi etmeye yarayan bir antibiyotik çeşididir.


Biteral Antibiyotiğin Kullanılmasını ve Kullanılmamasını Gerektiren Durumlar

 • Hastanın bu antibiyotiğin etken maddesi olan Ornidazol'a karşı bir alerjisinin olması durumunda bu antibiyotiği kullanmaması gerekmektedir.
 • Biteral antibiyotik, vücutta bulunan bakteri ve parazitler ile savaşan ve bu bakteri ile parazitler sebebi ile meydana gelen iltihaplanmaların tedavi edilmesini sağlayan oldukça güçlü bir antibiyotik çeşididir.
 • Bu antibiyotik hastada ishal durumunun meydana gelmesine sebep olabilmektedir. Hastanın ilacı kullanırken sıvı ve kanlı ishalinin olması halinde bu durum farklı bir enfeksiyonun meydana geldiğinin belirtisi olabilmektedir. Böyle bir durumda hastanın ishali kesmek amacı ile farklı bir ilaç kullanmadan önce kesinlikle doktoru ile görüşmesi gerekmektedir.
 • Biteral antibiyotik hastadaki soğuk algınlığı ya da grip benzeri virüsler sebebi ile meydana gelen iltihaplanmaları tedavi etmemektedir.
 • Hastanın bu antibiyotiği kullanırken vücuduna zarar verip vermediğini anlaması için belli periyotlarda kan tahlillerini yaptırması gerekmektedir. Ayrıca hastanın karaciğer fonksiyonlarını da test ettirmesinde fayda vardır.
 • Hastanın herhangi bir ilaca karşı alerjisinin olması ya da epilepsi hastalığı gibi sinir sistemi ile alakalı bir rahatsızlığının bulunması halinde, diyaliz tedavisi görüyor olması halinde ya da kan ile alakalı bir rahatsızlığının olması halinde biteral antibiyotiği kullanmadan önce mutlaka doktoru ile görüşerek bu durumu anlatması gerekmektedir. Çünkü biteral antibiyotik bu tür rahatsızlıkları olan hastalar için güvenli olmayabilmektedir. Bunun yanı sıra, hastanın bu antibiyotiği güven içinde kullanabilmesi için ilacın dozunun ayarlanmasına ve özellikli testlere ihtiyaç duyulabilmektedir.
 • Hastanın bu antibiyotiği kullanırken kendini iyi hissetmesi halinde ilacı bırakmadan doktorun önerdiği süre boyunca kesintisiz olarak kullanması gerekmektedir. Çünkü iltihaplanma tamamen ortadan kalkmadan hastada iyileşme hissi meydana gelebilmektedir. İltihaplanmanın tamamen ortadan kalkması amacı ile hastanın ilacı doktorunun uygun gördüğü süre boyunca kullanması gerekmektedir.
 • Hastanın hamile olduğundan şüphe etmesi, hamileliğinin ilk üç ayında olması ya da emzirme döneminde olması halinde bu ilacı kullanmaması gerekmektedir. Çünkü bu antibiyotik anne karnındaki bebeğe ve emzirme döneminde olan bebeğe zarar verebilmektedir.

Biteral Antibiyotik Nasıl Kullanılmalıdır?

 • Hastanın biteral antibiyotiği doktorunun verdiği reçeteye uygun olarak kullanması gerekmektedir. Ayrıca hasta tedavi süresi boyunca doktorunun söylediklerini dikkate almalıdır.
 • Biteral antibiyotiğin her dozunun bol su ile ve tercihen yemeklerin ardından tok karna alınması gerekmektedir.

Biteral Antibiyotiğin Olası Yan Etkileri Nelerdir?

 • Bu antibiyotiğin kullanımı esnasında hastanın karnında ağrı olması, nefes alırken güçlük çekme, kurdeşen, yüz bölgesinde, dudak, dil ve boğaz kısmında şişme gibi yan etkilerin görülmesi halinde en hiç vakit kaybetmeden bu durumu doktoru ile görüşmesi gerekmektedir.
 • Bu antibiyotiğin kullanımı esnasında hastanın bilincinde azalma meydana gelmesi, koordinasyon bozukluğunun olması ve titreme gibi yan etkilerin hastada görülmesi halinde de yine hastanın hiç vakit kaybetmeden doktoruna başvurması gerekmektedir.

Biteral Antibiyotik Yorumları

soru

sema

08 Ekim 2017 Pazar

Biteral tablet hamile kalmayı kolaylaştırır mı

Cevap yaz
cevap

Rahile

10 Ağustos 2018 Cuma

Biteral tablet çok güçlü bir antibiyotiktir. Eğer herhangi bir iltihabınız ya da bakteriyel hastalığınız yoksa hamile kalıp kalmamaya herhangi bir etkisi yoktur. Hatta tam aksine bir hastalığınız yoksa bağışıklık sisteminizi düşürür.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni