Bactrim Antibiyotik Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Bactrim Antibiyotik Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Bactrim Antibiyotik, geniş spektrumlu bir antibiyotikdir. İçeriğinde bulunan etken maddeler nedeni ile genellikle birçok farklı ilacın kullanılmasındansa bactrim tercih edilir. Bactrim kuvvetli bir antibiyotik olduğu için mutlaka hekim kontrolünde kullanılmalıdır.


Bactrim Antibiyotik Nasıl kullanılır


Bactrim Antibiyotik, 24 saatlik zaman dilimi için vücut ağırlığına bağlı olarak kilo başına 6 mg şeklinde uygulanmalıdır. Uzun süren ve kronikleşen üst solunum yolu enfeksiyonlarında, idrar yolları enfeksiyonlarında, alt solunum yolu enfeksiyonlarında, cerrahi müdahale sonrası koruma amaçlı, kanda yüksek oranda enfeksiyon tespit edilmesi durumlarında bactrim antibiyotiğe başvurulur.

Bactrim Antibiyotik, geniş spektrumlu olduğu için çocuklarda genellikle şurup şeklinde tercih edilir. Yetişkinlerde oral yoldan tedavi daha yaygındır. Bactrim antibiyotiğin forte şeklinde daha kompleks bir türü de vardır.


Bactrim Antibiyotik Yan etkileri nelerdir?


Kuvvetli bir antibiyotikdir ve bulantı, kusma, mide yanması, mide ağrısı, uyku hali, yorgunluk, halsizlik, dikkat dağınıklığı, ciltte pullanma, ciltte kızarıklık, kaşıntı ve buna benzeyen yan etkileri olabilir, daha şiddetli yan etkiler göründüğünde ilaç hemen bırakılmalı ve mutlaka bir hekime başvurulmalıdır.


Direnç Testi Yaptırın


Bactrim Antibiyotik, alkol ile tüketildiğinde ciddi sorunlara yol açabilir. Tedavi süresinde alkol kullanılmamasında fayda vardır. Penisilin türevi bir antibiyotik türü olduğundan kullanıma başlamadan önce mutlaka antibiyotik direnç testi (Ppd) yapılmalıdır. Antibiyotik kullanımına alerjisi olan kişilerde şoka sebep olabilir.

Bactrim Antibiyotik Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni